CIKIDEENIS.BLOGSPOT.COM- ÉLETMÓDBLOG. KREATÍV. EGYEDI. KÜLÖNLEGES*LIVE YOUR LIFE THE FULLEST*

2013. február 9., szombat

Mentazöld a divat

Tegnap voltam pár ruhaboltban(H&M, Reserved) és egyből feltűnt melyik szín lesz a divat tavasszal:a mentazöld! Most a kobaltkék,királykék hódít,de hamarosan,sőt már most is a menta szín uralja a divatot! Egyébként én imádom ezt a színt és van két db ilyen színű ruhám. És nektek hogy tetszik ez a szín?Fogtok ilyen színű ruhában járni tavasszal?

 



Retro photos

Találtam nektek pár vidám Retro/Vintage stílusú képet! Annyira jó a hangulatuk!









2013. február 7., csütörtök

Erre figyelj élelmiszervásárláskor-azaz mit ne vegyél!

Sziasztok! Írtam egy új cikket,remélem hasznos lesz számotokra!


Erre figyelj élelmiszer vásárláskor-azaz mit ne vegyél!

Nehezen igazodsz ki a boltok polcain levő nagy élelmiszerválasztékban?Nem tudod hova nyúlj és mit vegyél,hogy megőrizd az egészséged?Akkor íme egy kis útmutatás…

Azok az E-számok:

Az E-számokról már rengeteget hallhattunk,hiszen jelen vannak a mindennapi életünkben. Alig van már olyan előre gyártott élelmiszer,amiben nincsen tartósítószer,hiszen,valahogy tartósítani kell az ételt,hogy ne romoljon meg egyhamar. Viszont nem mindegy milyen mennyiségben és mennyi db van a csomagoláson feltüntetve. Szóval mielőtt bármit is veszel,mindig olvasd el az összetevőket,hogy mit tartalmaz amit veszel,mert könnyen érhetnek meglepetések. Amiben 3-nál több E-szám van,azt már ne vedd meg. Azt az  élelmiszert már nem lehet ételnek nevezni,inkább csak ipari hulladéknak. Nem is gondolnád,hogy pl:az egészségesnek tartott friss zöldségfélékbe pl: az előre csomagolt salátákba mennyi tartósítószert raknak,hogy egy konkrét példát hozzak fel: a Spar to Go előrecsomagolt Caesar salátájában elég sok E-számot láttam feltüntetve az összetevők között…A salátaöntetekkel sem árt vigyázni,azok is nagyon egészségtelenek….De láttam már olyan lefagyasztott mirelit pizzát is,amiben csaknem 27! db E-szám volt!

Műanyag vagy üveg?

Az sem mindegy miből isszuk kedvenc ásványvizünket. Sajnos a legtöbb gyártó műanyag PET-palackban forgalmazza az ásványvizeket és üdítőket,pedig az üveg sokkal jobb. Igaz,hogy az üveges italok drágábbak,de jobban megéri,mert nem károsítja úgy az egészségünket,mint a műanyagpalack. Ugyanis ezek polietilén-tereftalátot tartalmaznak,ami a meleg hatására,ha kiteszed a napfényre,különféle vegyi anyagok oldódnak ki belőle a vízbe vagy üdítőbe amit megiszol. Ez káros az egészségre nézve.Nem is beszélve arról,hogy a PET-palack gyártásakor  antimon –oxid keletkezik,ami az arzénhoz hasonló kémiai elem. Szóval ha lehet,inkább üveges italt válassz!

Mikor csak 1 db pékárú marad a polcon:

Biztos sokszor fordult már elő veled is,hogy ott állsz a pékárus résznél,és csak 1 db kifli vagy zsemle maradt egy bizonyos fajtából,mert már mindenki elvitte a többit. Ilyenkor ne vedd meg az utolsó darabot,mert azt már előtted mindenki összefogdosta,sőt,talán még a földre is leesett. Biztos táptalaja a bacilusoknak és vírusoknak. A hipermarketekben akkor vegyél pékárut,ha frissen érkeztek és hozták ki,valamint még sok van belőlük. Ha máshogy nem megy,és mégis megakarod venni,akkor legalább otthon melegítsd át alaposan a mikróban,hogy fertőtlenítsd.

Zöldségek,gyümölcsök:

Mostanában elég sokat lehetett arról hallani,hogy mennyire vegyszerezik a gyümölcsöket,zöldségeket különféle növényvédő szerekkel. Gondolj csak bele:szerinted mitől olyan szép,nagy és  piros a paradicsom a boltok polcain?Hogy ezt elkerüld válassz biotermékeket,abból is azokat amelyek ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból valók. A termelői piac jó megoldás lehet,de ha ragaszkodsz a hiperekhez akkor kerüld a narancsot és az epret,vagy alaposan mosd meg őket,mielőtt elfogyasztanád-ugyanis ez a két gyümölcs a legvegyszerezettebb. A másik nagy probléma a rossz tárolási körülmények miatt következik be:sokszor rohadt zöldségeket árulnak,vagy ami még rosszabb:lefagyasztják egy nagy raktárban pl: az almákat,így elvesztik a vitamin tartalmukat. Sajnos a ma kapható zöldségek,gyümölcsökben alig van vitamin,pedig azt hisszük,milyen egészséges ha ilyet veszünk,de némely esetben többet ártunk vele,mint használunk. És minél messzebbről származik egy gyümölcs,annál bizonytalanabbak lehetünk benne,hogy mi mindennel kezelték,mire eljutott hozzánk…


Gyümölcsjoghurtok:

Ha azt hiszed,hogy milyen egészséges,ha eszel egy gyümölcsjoghurtot,akkor ki kell,hogy ábrándítsalak,ugyanis ezek a legbecsapósabb élelmiszeripari termékek:azt hinnéd,milyen jót teszel a szervezetednek,ha napi 1 pohárral eszel,de inkább csak ártasz vele. A valódi gyümölcstartalmuk egyenlő a nullával,átlagosan 3% gyümölcs van bennük,de az is sűrítményből,a többi színezék,ízfokozó(hogy pl: eper vagy barackíze legyen) és adalék anyag. Úgyhogy inkább válaszd helyette a natur joghurtokat.

Figyeld a lejárati időt:

Minél közelebb van egy termék a lejárati időhöz,annál inkább romlik a minősége. Viszont ez nem azt jelenti,hogy 1 nappal a lejárat előtt már ne lehetne ehető. A vevők  jól járnak,mert 30-50%-kal olcsóbban adják ilyenkor a terméket. Sőt a gyártók sokszor kifutási időt hagynak,azaz a termék még 1 héttel a szavatossági idő után is ehető. Persze más a helyzet a tejtermékeknél,és a tojásnál,ott azért tartsuk magunkat a minőségét megőrzi feliraton feltüntetett időhöz..
Védőgázas csomagolás:

Az előre gyártott félkész ételeket ,valamint a chipseket mind védőgázas csomagolásba teszik,mert így tartósítanak. Ha lehet kerüld el az ilyen élelmiszereket,mert ártanak az egészségnek.

Sült krumpli,rántott hús,és pörkölt ételek:

Tudod melyik a három legegészségtelenebb étel? Ha nem,akkor sajnos be kell vallani:a sokak által annyira szeretett sült krumpli és rántott hús együtt. Mégpedig azért,mert a gyorséttermek többször is felhasznált,fáradt olajban sütik,ekkor keletkeznek a policiklikus aromás szénhidrogének. A pörkölt ételek szintén egészségtelenek,úgyhogy ha lehet kerüld a pörkölt mogyorót(a mogyorót előszeretettel pörkölik) és az egyéb pörkölt élelmiszereket,ugyanis pörkölés során is káros anyagok keletkeznek.

Amikor odaégett az étel:

Ha azt látod,hogy koromfekete a pizza alja,vagy odaégették az ételt amit rendeltél,azt már ne edd meg,ugyanis az égett rész megevésénél aligha van egészségtelenebb dolog:kifejezetten rákkeltő.
Transzzsírok:

Mostanában gyakran lehetett hallani a hidrogénezett növényi zsírok negatív hatásairól. Ha az összetevők között fel van tüntetve,hogy ezt tartalmazza, és minél előrébbi helyen,akkor azt ne vedd meg!Ezek a  transzzsírok károsítják a szív és érrendszert,szívbetegségeket okozhat a hosszú távú,rendszeres fogyasztásuk. Főként édességekben találkozhatsz vele:nápolyik,kekszek,csokik. Vannak olyan országok,ahol ezt szigorúan ellenőrzik, és amelyik termék meghaladta a napi határértéket azt már kivonták a forgalomból,de nálunk még nem..úgyhogy légy résen!

Konzervek:

A Konzervek sem tartoznak az egészséges tárolóeszközök közé pl:a konzerves halakat és egyéb ételeket is kerüld el,ha lehet. Ha már a tárolóeszközöknél tartunk: műanyagból készült dobozban ne tárolj, és még véletlenül se melegíts ételt a mikróban!

Aszpartam,talkum,nátrium-glutamát,nátrium-nitrát:

Ez a négy legkárosabb tartósítószer:mindig nézd meg az összetevőket és ha talkumot,nátrium-glutamátot, nátrium-nitrtet(E 250),vagy aszpartamot látsz a csomagoláson,inkább ne vedd meg azt az ételt. Az aszpartamot egyébként üdítőitalokba szokták tenni édesítőszerként. Pl.a Coca-Cola Light-ban is van aszpartam.

Arzén,higany a tengeri halakban:

Sokszor hallhattuk már,hogy milyen egészséges az,ha tengeri halakat fogyasztunk,de azért jól nézzük meg honnan származik,ugyanis lehetséges hogy szennyezett folyóból vagy tengerből halászták ki,így könnyen tartalmazhat káros anyagokat mint pl:arzént,ólmot,kadmiumot vagy higanyt. Gondoljunk csak a nagy port kavart Vietnámi cápaharcsára,a Pangasiusra,amit annak ellenére árusítanak a boltok,hogy máshol már rég betiltották,ugyanis bizonyítottan rengeteg káros anyagot tartalmaz,hiszen egy nagyon szennyezett folyóból, a Mekongból származik és szörnyű körülménynek közt szaporítják őket,mindenféle hormonokkal táplálva…